top of page

| KUCHNIA JAWAJSKA | KUCHNIA BALIJSKA | INSPIRACJE KULINARNE | PODRÓŻE KULINARNE | NAJLEPSZE RESTAURACJE NA BALI |

Writer's pictureSmaki Indonezji

Nasi Lontong - Indonezyjski Klejący Ryż


Nasi-Lontong-Indonezyjski-Klejący-Ryż-Smaki-Indonezji-Kuchnia-Indonezyjska-Przepisy

Ryż zawijany w zielone liście stanowi istotną metodę jego przechowywania w celu zachowania świeżości na dłużej. Lontong to gęsty, praktycznie rozgotwany ryż w kształcie walca zawijany w liście bananowca. Opakowanie zabezpieczają ‘wykałaczki’ zrobione ze środkowej części liścia palmy kokosowej. Po zawinięciu, całość gotuje się jeszcze przez jakiś czas a po wystygnięciu kroi na mniejsze porcje. Lontong może mieć lekko brązowo-zielony kolor z zewnątrz, gdyż podczas gotowania przejmuje barwnik chlorofil zawarty w liściach bananowca. Jest to kreacja Jawajczyków (głównie region środkowo-wschodni) i spożywany szczególnie w celu uzupełnienia niektórych potraw.


Nasi-Lontong-Indonezyjski-Klejący-Ryż-Smaki-Indonezji-Kuchnia-Indonezyjska

Ketupat z kolei, to ryż gotowany w „koszyczku” z młodych plecionych liści kokosowych (janur). Można powiedzieć, że każda wyspa praktykuje swoje własne metody zawijania ryżu w różnorakie liście. Poniżej na zdjęciu możecie zobaczyć stanowiska, gdzie ręcznie wyplatane są koszyczki ketupat, które później wypełniane są ryżem i również gotowanee. Ketupat stanowi niezbędny element posiłku spożywany podczas muzułmańskich świąt Lebaran (Eid al-Fitri i Eid al-Adha),


Nasi-Lontong-Indonezyjski-Klejący-Ryż-Smaki-Indonezji-Kuchnia-Indonezyjska-Przepisy-Ketupat-Jakarta

NIEKTÓRE POTRAWY PODAWANE Z LONTONG NASI & KETUPAT

  • Satay / Sate – Sate to grillowane indonezyjskie szaszłyki, które najlepiej smakują właśnie z lontong. Pokrojony w grube plastry ryż, polany orzeszkowym sosem kacang (sos z orzeszków ziemnych) wspaniale łączy się z sate ayam (z kurczaka), sate sapi (wołowe) lub sate kambing (koźlina).

  • Ketoprak – Podstawę tego dania stanowią smażone plastry nasi ketupat, kiełki fasoli, makaron ryżowy. Całość doprawiona jest sosem sojowym i bumbu kacang (sosem z orzechów arachidowych) oraz podawana z prażynkami. Tego dania nie znajdziecie w żadnej restauracji, gdyż jest to typowa potrawa street food. Ze względu na brak mięsnych dodatków, stanowi idelne danie dla wegan i wegetarian.

  • Gado-Gado – ta sałatka to indonezyjski klasyk i jedna z bardziej popularnych i rozpoznawalnych za granicą potraw. Podobnie jak ketoprak, lontong lub ketupat stanowią nieodłączny element i tego dania. W skład gado gado wchodzą dodatkowo jajko, tofu lub tempeh, ziemniaki, marchewka, sałata lub inne regionalne dodatki i oczywiście bumbu kacang.

  • Coto Makasar – Coto (Soto, czyli zupa) to jedno z najbardziej rozpoznawanych dań Makasar – stolicy Sulawesi. Gotowane na bazie bogatego bulionu, w którego skład wchodzą praktycznie wszystkie wnętrzności i mięso oraz aromatyczne zioa takie jak trawa cytrynowa, imbir i galangal. Na koniec całość doprawiana jest mlekiem kokosowym i podawana z nasi ketupat. Muszę przyznać, że nie jest to potrawa dla każdego, ale można poprosić o sam „rosół” bez mięsnych dodatków ;)


Powracając do Nasi Lontong...

Nie jest szczególnie łatwo dostać liście bananowca w Polsce, ale nie przeszkadza to w samodzielnym ugotowaniu ryżu w ten właśnie sposób w domu. Oprócz tradycyjnej metody, czyli zawijania podgotowanego ryżu w liście bananowca, możecie z powodzeniem ugotować ryż w woreczkach (osobiście odradzam, ze względu na gotowanie w plastiku) lub tak jak przedstawię w dzisiejszym przepisie, po prostu rozgotować ryż, uformować go w odpowiedni sposób i pozostawić do ostygnięcia. Tak naprawdę, nasi lontong to nic innego jak rozgotowany ryż, dlatego, jeśli kiedyś przez przypadek rozgotujecie ryż, miejscie na uwadze ten przepis i wszystkie inne do których można wykorzystać nasi lontong.

 

PRZEPIS NA

Nasi Lontong - Indonezyjski Klejący Ryż

Czas Przygotowania: 5 min | Czas Gotowania: 45 min | Ilość Porcji: 4 porcje

Składniki:

  • szklanka ryżu

  • 3 szklanki wody

  • 1 łyżeczka soli

  • garnek z grubym dnem

  • folia spożywcza lub woreczek strunowy

  • plastikowy pojemnik w kształcie prostokąta

Nasi-Lontong-Indonezyjski-Kleją…cy-Ryż-Smaki-Indonezji-Kuchnia-Indonezyjska-Przepis

Przygotowanie:

  1. Ryż wsyp do garnka i wypłucz pod bierzącą wodą.

  2. Zalej 3 szklankami wody, dodaj sól i wstaw na najmniejszy płomień.

  3. Po około 20-30 minutach ryż powinien wchłonąć całą zawartość wody i zmięknąć. Jeśli ryż jest dalej twardy, a wchłonął już całą wodę, można dolać jeszcze 1/4-1/2 szklanki wody.

  4. Po tym czasie, kiedy ryż będzie już rozgotowany, wymieszaj całość i postaraj się go podociskać do krawędzi garnka, tak, aby ziarna się rozpadły.

  5. Plastikowy pojemnik wyłóż folią spożywczą lub przygotuj woreczek strunowy.

  6. Ciepły ryż przełóż do woreczka / pojemnika i uklep go formując zwartą bryłę.

  7. Całość zawiń szczelnie folią lub po prostu zamknij woreczek usuwając nadmiar powietrza. Wykałaczką podziurkuj folię, aby mógł się wydostać nadmiar pary.

  8. Po ostudzeniu, ugotowany w ten sposób ryż można przełożyć do lodówki i przechowywać go w plastikowym pojemniku nawet do 4 dni.

  9. Przed podaniem Nasi Lontong, pokrój blok na mniejsze kawałki w zależności od wielkości, którą chcesz uzyskać.

Nasi Lontong można podawać w temperaturze pokojowej, na zimno lub podsmażane na patelni (pycha!)

 

Nasi Lontong można również doprawić mlekiem kokosowym, liściem limonki kaffir, trawą cytrynową, kurkumą lub imbirem. Wszystko zależy od Twojej pomysłowości i efektu końcowego, który chcesz uzyskać. Nasi Lontong to nieodłączny element sałatki Gado Gado, na którą przepis pojawi się już wkrótce :)

372 views0 comments

Comments


bottom of page