top of page

| KUCHNIA JAWAJSKA | KUCHNIA BALIJSKA | INSPIRACJE KULINARNE | PODRÓŻE KULINARNE | NAJLEPSZE RESTAURACJE NA BALI |

  • Writer's pictureSmaki Indonezji

Bali Asli – Restauracja i Szkoła Gotowania | Wschodnia Bali

Updated: Mar 31, 2020


Bali-Asli-Restauracja-Szkoł‚a-Gotowania-Restauracje-na-Bali.png

Bali Asli w dosłownym tłumaczeniu znaczy “z pochodzenia Balijski”. Jeśli już sama nazwa restauracji wskazuje na autentyczność, wtedy należy się spodziewać wspaniałych doświadczeń kulinarnych – i takie właśnie doświadczenia serwowane są w Bali Asli. Restauracja położona jest we wschodniej części Bali, która słynie z idyllicznych krajobrazów i nie została jeszcze turystycznie przekształcona, tak jak południowe regiony wyspy. Bali Asli położone jest na wzgórzu i prezentuje wspaniały widok na wulkan Agung – najwyższy wulkan na Bali. Dojazd z lotniska do Karangasem, gdzie znajduje się restauracja zajmuje około 3h, jednak podróż jest tego jak najbardziej warta.


szkola-gotowania-bali-asli-restauracja-restauracje-na-bali


Bali Asli – Szef Kuchni Penelope Williams

Właścicielką restauracji i szefem kuchni jest Penelope Williams, która swoje pierwsze kroki stawiała w Hotelu Savoy w Londynie. Wtedy, podczas gotowania, nawet nie myślała o użyciu ani jednej, świeżej papryczki chilli. Po powrocie do Sydney przez 12 lat pracowała w miejscach takich jak: Restaurant 41, Boathouse oraz Bather’s Pavilion i dopierow po tym czasie zaczęła się zagłębiać w tajniki kuchni azjatyckiej. W 2007 roku Penelope wylądowała na Bali i rozpoczęła pracę, jako Executive Chef we wspaniałym hotelu Alia Manggis, który również słynie z wyjątkowej kuchni indonezyjskiej i balijskiej oraz szeregu aktywności kulinarnych, z których mogą skorzystać hotelowi goście. Przez następne 4 lata, Penelope odkrywała tajniki świeżej, autentycznej balijskiej kuchni, ucząc się przyrządzać dania m.in podczas licznych ceremonii w świątyniach. W 2011 roku otworzyła Bali Asli, gdzie oprócz restauracji znajduje się szkoła gotowania, prowadzona przez samą Penelope. Dzięki zbieranemu przez lata doświadczeniu, Penelope potrafi doskonale prezentować skomplikowane balijskie dania w ich najbardziej autentycznej postaci.


prazynki-krupuk-sambal-bali-asli-restauracja-szkola-gotowania-restauracje-na-bali

W Bali Asli nie stosuje się ani elektrycznych, ani gazowych kuchenek (za wyjątkiem lekcji gotowania); a jedynie tradycyjne piece i kuchnie opalane drewnem, które w dalszym ciągu są obecne w niejednym balijskim gospodarstwie. Wszystkie dania tworzone są bez użycia sprzętu elektrycznego, z zachowaniem lokalnych metod i zwyczajów. Lokalni kucharze tworzą unikalną grupę i uzupełniając się wzajemnie dodają jeszcze więcej autentyczności do serwowanych dań.


bali-asli-restauracja-szkola-gotowania-restauracje-na-bali-karangasem


Bali Asli – Menu

W restauracji dostępne są dwa rodzaje menu, których dania tworzone są ze świeżych, organicznych i lokalnie dostępnych produktów. Popisowe menu to megibung – zbiór kilku potraw, takich jak sate (szaszłyki), pepes (zawijane liście bananowca), zupa, świeże sałatki, ryż i deser. Elementy menu zmieniają się w zależności od tego, co w danym dniu szef kuchni znajdzie na targu, co wyroście w pobliskim ogrodzie lub czym podzielą się sąsiedzi. Drugie menu to nasi campur, czyli dosłownie mieszany ryż – z menu wybiera się pozycje, których chce się spróbować.


Menu Nasi Campur: Jukut Bayam misi Undis: zupa z balijskim szpinakiem i przyprawami podawana z czarną fasolką Jukut Santok: świeże lokalne warzywa prosto z targu podawane z sosem z orzechów arachidowych Urab Gedang: sałatka z młodej papai ze świeżym kokosem i limonką Sate asem be Celeng: pikantne marynowane szaszłyki wieprzowe grillowane na bambusowych patyczkach Pesan Telengis: mielony tuńczyk z balijskimi przyprawami i kokosem, zawijany w liście bananowca i grillowany na ogniu Ayam Pelecing: grillowany, rozdrobniony kurczak marynowany w czosnku, kurkumie i oleju kokosowym


Jednym z najlepszych napoi podawanych w Bali asli jest pikantna lemoniada z owocem Salak, który znany jest, jako smoczy owoc. Całość gotuje się w wodzie z dodatkiem cynamonu, cukru i goździków, a następnie przelewa do szklanek i dodaje lodu.

megibung-bali-asli-restauracja-szkola-gotowania-restauracje-na-bali

Jeśli wybierasz się na eksplorację wschodniej części Bali, na pewno jednym z punktów Twojego programu musi zostać wizyta w Bali Asli. Wschodnia część Bali pozostała ostoją tradycji i prezentuje bogatą historię regionu. Możesz tutaj odwiedzić tradycyjne wioski ludu Bali Aga – Tenganan, pałace wodne: Taman Ujung i Tirta Gangga, Pałace królewskie i mniej popularne plaże, takie jak np. Virgin Beach. . Jeśli chcesz samodzielnie odkrywać tajniki balijskiej kuchni, napisz do mnie, to pomogę Tobie zarezerwować miejsca na lekcje gotowania z Penelope, ustalając menu i program na bazie Twoich preferencji.


48 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page