top of page

| KUCHNIA JAWAJSKA | KUCHNIA BALIJSKA | INSPIRACJE KULINARNE | PODRÓŻE KULINARNE | NAJLEPSZE RESTAURACJE NA BALI |

  • Writer's pictureSmaki Indonezji

Kuchnia Indonezyjska i Jej Charakterystyka

Updated: Apr 6, 2020


Smaki-Indonezji-Kuchnia-Indonezyjska

Kuchnia Indonezyjska jest niezwykle bogata i różnorodna. Republika Indonezji łącząc 17 504 dużych i małych wysp tworzy największy archipelag na świecie. Jej populacja przekracza 215 milionów mieszkańców, na które składa się ponad 200 grup etnicznych.


Każda wyspa posiada swoją odrębne tradycje, język i zwyczaje. Przenikanie i uzupełnianie się różnych religii doprowadziło do stworzenia unikalnej mozaiki kulturowej. Ich wyznawcy żyją obok siebie na przestrzeni wieków bez wzajemnej niechęci wspólnie praktykując taniec, czy wytwarzając batik. Pomimo wszystkich różnic, Indonezyjczycy mają silnie zakorzenione poczucie wspólnoty i solidarności. Świadczy o tym między innymi stworzenie wspólnego urzędowego języka – Bahasa Indonesia, który umożliwia komunikację wszystkim mieszkańcom wysp.

„Bhinneka tunggal Ika”

Słowa te, umieszczone w Indonezyjskim godle, w dosłownym tłumaczeniu z języka jawajskiego brzmią: „jest wielu, jest jeden”. Za zwyczaj jednak używa się zwrotu „jedność w różnorodności”.  Ze względu na położenie między Pacyfikiem a Oceanem Indyjskim, w kraju tym możemy podziwiać przedziwne krajobrazy. Zaczynając od żyznych pól ryżowych na Bali i Jawie; kompleksów lasów deszczowych na Sumatrze, Kalimantanie (Borneo) czy Sulawesi (Celebes); przez pokryte sawanną wyspy Nusa Tenggara a kończąc na zaśnieżonych górskich szczytach w Zachodniej Papui.


Kuchnia Indonezyjska

Typowy Posiłek

Typowy posiłek Kuchni Indonezyjskiej łączy w sobie gotowany ryż oraz dwa, trzy dodatki w postaci ryby, kurczaka lub warzyw. Czasami towarzyszy mu również zupa w postaci bulionu (np. soto ayam). Wszystko to podawane jest w tym samym czasie. Praktycznie do każdego dania dodawany jest sambal, którego rodzajów można w Indonezji spotkać tysiące.


Sposób Jedzenia

W Indonezyjskich “warungach”, czyli lokalnych restauracjach je się na dwa sposoby: albo rękami albo łyżką i widelcem – tak, tak Indonezyjczycy nie używają noży 🙂 Wszystkie czynności podczas jedzenia rękami powinny być wykonywane prawą ręką. Lewa używana jest do celów higienicznych i uznawana jest za nieczystą.


Największe Przysmaki

Najbardziej popularne dania Kuchni Indonezyjskiej to szaszłyki “sate” podawane z sosem orzechowym; ketupat – ryż gotowany w specjalnych, ręcznie plecionych koszyczkach z liści palmowych; smażony ryż - nasi goreng, smażony makaron - mie goreng oraz szeroka gama wcześniej wspomnianych sosów sambal. W częściach muzułmańskich nie spożywa się wieprzowiny, z kolei balijczycy stronią od wołowiny. Smażony kurczak – ayam goreng, należy do jednych z największych przysmaków (sprzedawany w zestawach z ryżem w sieciach fast-food typu Mc’Donalds i KFC).


Bardzo popularny jest również “Nasi Campur”, czyli w dosłownym tłumaczeniu mieszany ryż. Jest to gotowany ryż podawany z różnymi dodatkami. Czasami są one już określone, a czasami można wybrać to, na co tylko ma się ochotę.


Kuchnia-Indonezyjska-Nasi-Campur-Mieszany-Ryż

Kuchnia Regionalna

Kuchnia Indonezyjska różni się w zależności od wyspy. Kurczak i ryba są popularne na Jawie, wołowina króluje na Sumatrze, kaczka i wieprzowina na Bali (tutaj żyje najwięcej osób wyznających balijski hinduizm). Owoce morza z kolei są najbardziej popularne na południowym Sulawesi. Kuchnia regionu Padang na Zachodniej Sumatrze jest niezwykle pikantna i ostra. Ulubione danie to Rendang, czyli gulasz wołowy długo gotowany w mleku kokosowym.


Jeśli masz jakieś pytania dotyczące Kuchni Indonezyjskiej lub Indonezji, pisz śmiało w komentarzach poniżej!


Poznaj przyprawy oraz podstawowe składniki używane w kuchni indonezyjskiej.


282 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page