top of page

| KUCHNIA JAWAJSKA | KUCHNIA BALIJSKA | INSPIRACJE KULINARNE | PODRÓŻE KULINARNE | NAJLEPSZE RESTAURACJE NA BALI |

  • Writer's pictureSmaki Indonezji

Tana Toraja Od Kuchni – Podróże Kulinarne w Indonezji

Updated: Apr 6, 2020


Smaki-Indonezji-Kuchnia-Indonezyjska-Podróże-Kulinarne-Tana-Toraja-od-Kuchni

TANA TORAJA OD KUCHNI – O REGIONIE

Region Tana Toraja i zamieszkujący je Lud z Gór, znajduje się na Sulawesi, która jest kształtem przypominjącą tropikalną orchideę, trzecią co do wielkości indonezyjską wyspą, znaną również jako Celebes. Zajmuje powierzchnię 174,600 km kwadratowych i geograficznie wchodzi w skład Archipelagu Malajskiego oraz Wielkich wysp Sundajskich. Od zachodu jest otoczona przez Borneo (Kalimantan), Filipiny od północy, Maluku od wschodu oraz Flores i Timor od południa. Jednym z najbardziej rozpoznawanych miejsc Sulawesi, jest Region Tana Toraja – Lud z Gór, który ma wiele do zaoferowania odwiedzającym. Fascynujące kulturowe i historyczne miejsca przeplatają się ze spektakularną scenerią. Droga z Makassar do Rantepao przez 130 km wiedzie wzdłuż wybrzeża by później piąć się coraz to wyżej przez góry. Część gości przybywa aby zobaczyć unikalne obrzędy pogrzebowe, podczas gdy inni decydują się unikać masakrycznych obrazów i wybierają piesze wędrówki niesamowitymi drogami odwiedzając tradycyjne wioski.TANA TORAJA OD KUCHNI – CHARAKTERYSTYKA I PROGRAM

Podobnie, jak wiele różnych regionów Indonezji, Tana Toraja posiada swoje charakterystyczne potrawy. Co jednak jest niezwykle interesujące, w porównaniu z innymi miejscami, region ten zamieszkują głównie Chrześcijanie, co w znaczny sposób ukształtowało lokalną kuchnię. Wśród miejscowych przysmaków można znaleźć papion: czyli duszone mięso wieprzowe, drobiowe lub bawole, umyte wcześniej w winie palmowym i doprawione specjalną przyprawą dostępną tylko tutaj. Papiong tradycyjnie przygotowywane jest w łodygach bambusa, które wypełnia się mięsem, zamyka i gotuje nad ogniem (zdjęcie tytułowe). Do jednych z największych specjałów należy kawa, której absolutnie trzeba spróbować.Inna znana potrawa to Pamrasan, czyli mięso gotowane z miąższem owoca Pangi i serwowane jako zupa, która nabiera całkowicie czarnego koloru. Dzieje się tak za sprawą substancji wytwarzanej przez owoc Pangi, która zabarwia mięso i bulion. W stolicy regionu,poza hotelami znajdziemy jedynie kilka restauracji z miejscową kuchnią. Zauważyć można wiele “warungów”, gdzie stołują się mieszkańcy, jednak warunki higieniczne mogą pozostawiać wiele do życzenia.

Tana Toraja od Kuchni, Podróże kulinarne, Smaki Indonezji - Kuchnia Indonezyjska

Właśnie dlatego, przygotowałam dla Ciebie jednodniowy program, wyprawę kulinarną w regionie Tana Toraja, która pozwoli na naukę lokalnych metod gotowania, spróbowanie miejscowych potraw i wspaniałą przygodę w higienicznym i sprawdzonym otoczeniu. Gotowi na przygodę? Zapraszam do zapoznania się z propozycją!


CAŁODNIOWA WYPRAWA W REGIONIE TANA TORAJA

I WARSZTATY GOTOWANIA

Po śniadaniu wraz z naszym przewodnikiem odwiedzicie tradycyjny market w Rantepao, gdzie poznacie miejscowe składniki, które będziecie potrzebować do późniejszej, prywatnej lekcji gotowania z lokalną rodziną. Będziecie mogli również poćwiczyć umiejętności targowania się i porozumiewania w języku indonezyjskim. Wybierzecie świeże zioła, przyprawy, warzywa i wszystko to, co przyda Wam się chwilę później.


Następnie, prywatnym samochodem, z dala od turystycznych ścieżek, zabierzemy Was do tradycyjnej wioski, gdzie z uśmiechem na ustach powitają Was miejscowi gospodarze. Przez najbliższe kilka godzin, rodzina będzie opowiadać Wam o metodach gotowania oraz przedstawi w jaki sposób przygotować regionalne potrawy. Własnoręcznie przygotujecie dzisiejszy lunch, który zainspiruje Was do tworzenia nowych kulinarnych kreacji po powrocie do domu. Miejsce posiłku będzie również tradycyjne, zasiądziecie w Lumbung lub Alang Alang – spichlerzu/chatce, gdzie rodzina spożywa posiłki.

Po lunchu zabierzemy Was na lekki trekking po okolicy. Będziecie mijać wspaniałe pola ryżowe i bambusowe lasy. Celem wędrówki będą grobowce Tempangallo, gdzie zobaczycie pradawne trumny nazywane Erong oraz skalne groby. W godzinach popołudniowych zabierzemy Was z powrotem do hotelu.


Spędzony w ten sposób dzień pozwoli Wam na wzbogacenie podręcznych notesów z przepisami oraz zapozna Was z tradycyjnym, codziennym życiem lokalnych mieszkańców, ich kuchnią oraz zwyczajami.

Tana Toraja od Kuchni, Podróże kulinarne, Smaki Indonezji - kawa
12 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page