top of page

| KUCHNIA JAWAJSKA | KUCHNIA BALIJSKA | INSPIRACJE KULINARNE | PODRÓŻE KULINARNE | NAJLEPSZE RESTAURACJE NA BALI |

  • Writer's pictureSmaki Indonezji

Ubud Food Festival 2016 | Festiwal Kulinarny Ubud

Updated: Apr 6, 2020


Smaki-Indonezji-Kuchnia-Indonezyjska-Podróże-Kulinarne-Ubud-Food-Festival-2016

27-29.05.2016 odbył się już po raz drugi Ubud Food Festival, który zrzesza restauratorów, kucharzy i przedsiębiorców nie tylko z Ubud i Bali, ale również z całej Indonezji. To wspaniałe, światowej klasy wydarzenie kulinarne ma na celu wprowadzenie aromatycznej i różnorodnej kuchni na wyższy poziom i zainspirowanie nią nowych odbiorców. Zaczynając od kawy, przez chilli, orzechy arachidowe, tofu i wiele innych, a kończąc na kurkumie – lokalne produkty były głównym gwoździem programu festiwalu, który stanowi wspaniałą kulinarną podróż przez ogromnie różnorodny archipelag wysp Indonezji.

Ubud Food Festival 2016, Smaki Indonezji - Matt Oldfield Photography

U góry: Indonesia’s Superjuice – Pokaz przyrządzania Jamu – tradycyjnych napojów, które od wieków służą jako lekarstwo na wszelkie dolegliwości. U dołu po lewej: The Great Sambal Smackdown – pojedynek kucharzy w przygotowaniu najlepszego sosu Sambal. U dołu po prawej: Sate Wars; Battle of the Lilit – Sate Lilit to najbardziej ulubione szaszłyki balijczyków, które przygotowywane są z mielonego mięsa, specjalnych przypraw i grillowane na kokosowym brykiecie. Zdjęcia autorstwa Matt ‘a Oldfield’a.


Ubud Food Festival – Organizator

Organizatorką Ubud Food Festival jest Janet DeNeefe – australijka, która od 1984 roku na stałe mieszka na bali oraz wraz z balijskim mężem prowadzi restauracje w Ubud: Casa Luna i Indus. W 2003 roku wydała pierwszą książkę kucharską “Fragrant Rice” (Aromatyczny ryż), połączoną również z prywatnymi zapiskami, które uzupełniają i podsumowują jej życiową podróż w świat balijskiej kuchni i tradycji. W 2011 powstała druga książka kucharska “Bali; The Food of my Island Home”, która zawiera ulubione balijskie i indonezyjskie przepisy autorki. Janet DeNeefe jest również organizatorką sławnego Ubud Writers & Readers Festival, który stał się odpowiedzią na zamachy bombowe na Bali w 2002 roku.


Ubud Food Festival 2016

W tym roku organizatorzy festiwalu skupili się na prezentacji pojęcia i procesu jedzenia w lokalnej balijskiej i indonezyjskiej kulturze. Zaczynając od miejsca pochodzeia i sposobów wytwarzania lokalnych produktów przez osoby, które zajmują się zbiorami i własnoręczną produkcją, idąc dalej przez sam proces gotowania i przygotowywania posiłków, a kończąc na związkach socjalno-kulturowo-geograficznych, które pięknie łączą wszystkie elementy w jedną całość.


Podczas tegorocznego festiwalu powstało wiele nowych lokalizacji. Zaliczały się do nich “Taman Kuliner” – miejsce skupiające lokalnych restauratorów, piwowarów i winiarzy, którzy z dumą prezentowali swoje przysmaki i produkty. Kitchen Stage przyciągało rzesze obserwatorów i uczestników warsztatów kulinarnych, pojedynków kucharzy, demonstracji i pokazów kulinarnych.

Ubud Food Festival 2016, Smaki Indonezji - Mie Ayam

Taman Kuliner – Stanowisko z Mie Ayam – jedzeniem street food popularnym w całej indonezji, a szczególnie na Jawie


W pawilonie joglo “Think, Talk, Taste” można było usłyszeć wiele inspirujących historii oraz zapoznać się z projektami NGO, któe wspierają lokalne społeczności w całej Indonezji. Na szczególną uwagę zasługuje Kopernik, który wspiera miejscowych mieszkańców dostarczając im technologie ułatwiające życie oraz inspirując do rozwoju przez zakładanie własnych działalności i projektów. Założycielami Kopernika są Ewa Wojkowska i Toshi Nakamura, którzy zrezygnowali z pracy dla Narodów Zjednoczonych, aby wspólnie wspierać rozwój w najdalszych zakątkach Indonezji i Azji.


Ubud Food Festival 2016 – Program

Program festiwalu podzielony był na kilka kategorii, które odbywały się w różnych lokalizacjach: wydarzenia specjalne, pokazy gotowania w Kitchen Stage oraz Warsztaty i wycieczki kulinarne. Niestety udało mi się dotrzeć jedynie na jeden dzień festiwalu, sobotę 28 maja. Wzięłam udział w Spice Island Mystery Tour, przyprawowej podróży przez archipelag Indonezji, podczas której Arie Parkesit opowiadał o znanych i nieznanych przyprawach używanych w kuchni indonezyjskiej.

Ubud Food Festival 2016, Smaki Indonezji - Indonezyjskie przyprawy

Spice Island Mystery Tour


Ciekawym doświadczeniem było również spróbowanie pikantnych, tradycyjnych sosów sambal, którymi popisywali się szefowie Made (restauracja MOKSA), Jay (Royal Purnama) i Heinz von Holzen (Spice by Chris Salans) podczas pojedynku kucharzy. Zwycięzcę wybierała Farah Quinn, która jest znanym telewizjnym szefem kuchni i obecnie współpracuje również z liniami lotniczymi KLM.


Jeśli w przyszłym roku planujecie podróż do Indonezji, polecam wziąć udział w Ubud Food Festiwal 2017, który na pewno przyniesie wam wiele nowych kulinarnych inspiracji 🙂


Zobacz relację z Ubud Food Festival 2019 tutaj.


15 views0 comments

Comments


bottom of page