Jeśli byliście w Indonezji I próbowaliście nasi goreng oraz innych potraw z ryżem, to doskonale wiecie, jak smak oraz tekstura ryżu indonezyjskiego różni się od tego, który można dostać w Polsce. Na smak wpływa nie tylko gatunek ryżu, ale i sposób jego gotowania. W Indonezji podstawową formą gotowania ryżu jest gotowanie w specjalnej, elektrycznej maszynce do gotowania ryżu – tzw. „rice cooker”. Mieszkając w Indonezji od ponad 5 lat, śmiało mogę powiedzieć, że nawet codzienne jedzenie ryżu mi nie zbrzydło. W Polce z kolei już po jednym posiłku z ryżem, odechciewało mi się gotować z jego użyciem nawet na wiele tygodni. Ryż, który dostępny jest w Indonezji jest dużo bardziej sprężysty – oczywiście, wszystko zależy od gatunku. Moim ulubionym jest ten o krótszych ziarnach, miękki i sprężysty, lekko klejący, ale nie taki jak ten w Tajlandii używany do potrawy znanej jako „mango sticky rice”. Smak zmienia również sposób gotowania. W kuchence do ryżu gotuje się on również bardziej na parze, a nie w wodzie tak jak w przepisach na opakowaniu w Polsce.
Zanim w obieg weszły kuchenki do ryżu, indonezyjskie panie domu gotowały ryż właśnie na parze. W jednym z kolejnych postów przygotuję instrukcję w jaki sposób taki ryż należy gotować oraz ile czasu wszystko zajmuje.
Na chwilę obecną, w Polsce nie można jeszcze dostać białego ryżu z Indonezji, ale można dostać ryż z innych rejonów azji, który dobrze zastąpi ten indonezyjski. Można również dostać ryż czerwony, który jest zdrowszy, ma podobną sprężystą konsystencję, ale różni się smakiem od ryżu białego. Ryż czerwony gotuje się znacznie dłużej od białego, dlatego warto go wcześniej namoczyć. 1-2 godziny wystarczą, ja jednak lubię zostawić go na całą noc, co później znacznie skraca czas gotowania.
W dzisiejszym przepisie na nasi goreng wybrałam same warzywa ale śmiało możecie wymienić je na kurczaka lub pozostać przy wersji wegetariańskiej, np. z tempeh i tofu.
PRZEPIS NA
Nasi Goreng - Smażony Indonezyjski Ryż z Warzywami
Czas Przygotowania: 15 min | Czas Gotowania: 15 min | Ilość Porcji: 2 porcje
Składniki:
Bumbu Nasi Goreng - Pasta do Nasi Goreng
4 szalotki lub 1 mała czerwona cebula
3 ząbki czosnku
1 duża papryczka chilli bez gniazd nasiennych
1 łyżeczka keczupu
1 łyżeczka kecap manis słodkiego sosu sojowego
Nasi Goreng
400 gram ugotowanego zimnego ryżu najlepiej al dente i z poprzedniego dnia
200 gram fasolki szparagowej
1 marchewka
1 garść szpinaku może być również kapusta pekińska, bok choy lub kankung
1 mały pomidor
sól do smaku
Przygotowanie:
Bumbu Nasi Goreng - Pasta do Nasi Goreng
Wrzuć wszystkie składniki do blendera i zmiksuj na gładką pastę. Jeśli chcesz żeby danie było bardziej pikantne, nie usuwaj gniazda nasiennego.
Jeśli nie masz pod ręką blendera, możesz utrzeć całość na pastę w moździerzu lub po prostu pokroić na drobne kawałki i wymieszać razem ze wszystkimi składnikami
Nasi Goreng - Przygotowanie
Wszystkie pozostałe warzywa pokrój w drobną kostkę.
Na patelni z głębokim dnem lub najlepiej w woku, rozgrzej 1 łyżkę oleju do smażenia.
Na rozgrzany olej wrzuć pastę i smaż przez około minutę. Następnie dodaj marchewkę i fasolkę i smaż przez kolejne 3-4 minuty.
Po tym czasie dodaj szpinak i pomidora i smaż kolejną minutę.
Dodaj jajko (opcjonalnie, jeśli chcesz, aby ryż był kleisty) i całość wymieszaj.
Dodaj zimny ryż i smaż dociskając do patelni. Wymieszaj aż wszystkie składniki się połączą. Dopraw solą do smaku.
Na osobnej patelni usmaż dwa jajka sadzone tak jak lubisz. Mogą być z płynnym lub półpłynnym żółtkiem
Usmażony ryż przełóż do małej miseczki, która nada całości charakterystycznego kształtu. Odwróć ją do góry dnem i ułóż ryż na talerzu. Na samą górę połóż usmażone jajko.
Smacznego!
Istnieje wiele rodzajów nasi goreng z użyciem różnych składników. Ten przedstawiony dzisiaj przeze mnie zawiera warzywa i jajka, w tym jajko wbite do ryżu podczas smażenia. Ten zabieg sprawia, że ryż jest bardziej kleisty. Jeśli chcecie, żeby Wasz ryż był bardziej sypki, wtedy jajko dodajcie tylko na wierzch w postaci jajka sadzonego. Sypkość ryżu można zachować dodając jajko w postaci pokrojonego na cienkie paseczki omletu. Wszystko zależy od Was!
Nasi Goreng i Mie Goreng, to jak ja je nazywam „potrawy śmieciówki”, czyli można do nich dodać dosłownie wszystko, w zależności od tego, jakie składniki macie pod ręką. Nasi Goreng to również doskonały sposób wykorzystania pozostałości ryżu z poprzedniego posiłku.
A jaka jest Twoja ulubiona forma Nasi Goreng? Podziel się swoją opinią w komentarzu poniżej!
Comments