top of page

| KUCHNIA JAWAJSKA | KUCHNIA BALIJSKA | INSPIRACJE KULINARNE | PODRÓŻE KULINARNE | NAJLEPSZE RESTAURACJE NA BALI |

  • Writer's pictureSmaki Indonezji

Lumpia i Risoles – Indonezyjskie Przekąski

Updated: Apr 6, 2020


Lumpia-i-Risoles-indonezyjskie-przeką…ski-smaki-Indonezji

Lumpia i Risoles: Co to jest Risoles?

Risoles to indonezyjska przekąska, która bardzo przypomina naszego polskiego krokieta. Ciasto robi się podobnie, jak to przygotowywane do naleśników. Najczęściej risoles wypełnione są kurczakiem w sosie beszamelowym oraz pokrojonymi w kostkę warzywami, takimi jak: marchewka, seler, fasolka oraz ziemniaki. Przygotowane nadzienie zawija się w „naleśnika” a następnie obtacza w bułce tartej i smaży na głębokim tłuszczu. Rissoles najczęściej podaje się z majonezem, ostrym sosem sambal lub papryczkami chilli.


Lumpia i Risoles - Indonezyjskie Przekąski - Smaki Indonezji - Kuchnia Indonezyjska

Lumpia i Risoles: Co to jest Lumpia?

Lumpia to indonezyjska wersja chińskich spring rollsów. Przygotowuje się ją z plastrów najczęściej gotowego już ciasta nazywanego „kulit lumpia”, w które zawija się odpowiednie nadzienia. Wypełnienie różni się w zależności od regionu i pomysłów kucharza. Najczęściej zawiera ono pokrojone warzywa, takie jak marchew, kapustę, zieloną fasolkę, pędy bambusa i pora, które miesza się z mielonym mięsem (kurczak, krewetki, wieprzowina lub wołowina). Podobnie jak rissoles, jest to bardzo popularna przekąska lub przystawka i można ją spotkać na wielu ulicznych straganach ze smażonymi produktami zwanymi „gorengan”. Przepis na Lumpia Goreng znajdziesz tutaj.


W kuchni indonezyjskiej można zaobserwować wiele wpływów kuchni chińskiej, które obejmują dania takie jak: nasi goreng, mie goreng, kwetiau (rodzaj makaronu) goreng, mie ayam (kluski w drobiowym bulionie podawane z kurczakiem), bakso (mięsne pulpeciki), pangsit (najczęściej chrupiące pierożki) i inne.


Lumpia i Risoles - Indonezyjskie Przekąski - Smaki Indonezji - Kuchnia Indonezyjska - Przepisy

Najbardziej popularną odmianą Lumpii w Indonezji jest Lumpia Semarang, której nazwa pochodzi od miasta Semarang położonego na północnym wybrzeżu centralnej jawy. Na jej nadzienie składają się pokrojone pędy bambusa i mielone krewetki lub kurczak. Lumpia Semarang podawana jest ze świeżymi pokrojonymi szalotkami i porem w słodko-ostrym fermentowanym sosie sojowym. Czasami podaje się ją również podobnie jak rissoles z ostrym sosem sambal, papryczkami chilli, słodko-ostrą odmianą sambalu lub indonezyjską wersją pikli w słodko-pikantnym sosie. Lumpia Semarang występuje w dwóch wersjach: smażona na głębokim tłuszczu lub w wersji niesmażonej, jednakże jej nadzienie zawsze jest wcześniej ugotowane.


Inną popularną odmianą lumpii jest Lumpia Goreng, której nadzienie stanowią jedynie warzywa. Najbardziej popularne wypełnienie to pokrojone w cienkie paski kawałki marchewki, kapusty i grzybów. Inną odmianą jest lumpia wypełniona jedynie cienkim, ugotowanym makaronem ryżowym (bihun) i usmażona na głębokim tłuszczu. Taki rodzaj lumpii podaje się najczęściej z różnymi zupami (mie ayam, mie pangsit, soto mie itp). Kroi się ją wtedy na plasterki i dodaje do przygotowanego już dania.


Lumpia i Risoles – Przepisy

Lumpia Goreng Sayur - Indonezyjskie Warzywne Spring-Rolls - Smaki Indonezji - Przepis
170 views0 comments

Comments


bottom of page