top of page

| KUCHNIA JAWAJSKA | KUCHNIA BALIJSKA | INSPIRACJE KULINARNE | PODRÓŻE KULINARNE | NAJLEPSZE RESTAURACJE NA BALI |

Writer's pictureSmaki Indonezji

Podstawowe Składniki Kuchni Indonezyjskiej

Updated: Apr 2, 2020


Smaki-Indonezji-Kuchnia-Indonezyjska-Podstawowe-Składniki-Kuchni-Indonezyjskiej

Dania Kuchni Indonezyjskiej należą do jednych z najsmaczniejszych na świecie. W dzisiejszym poście wybrałam i opisałam dla Ciebie Podstawowe Składniki Kuchni Indonezyjskiej, których używa się podczas gotowania. Jeśli zaopatrzysz się w wybrane składniki dużo wcześniej, z łatwością będzie można z nich wyczarować pyszne dania kuchni indonezyjskiej. Większość składników można znaleźć w lokalnych supermarketach lub sklepach z orientalną żywnością a także w internecie. Niektóre zaś, takie jak Sambal Oelek można przygotować samemu. No to do dzieła!


Podstawowe Składniki Kuchni Indonezyjskiej

Składniki Kuchni Indonezyjskiej

Składniki Kuchni Indonezyjskiej


1. Kemiri (Tung Molukański)

– Orzechy Kemiri, czyli nasiona Tungu Molukańskiego z wyglądu przypominają orzechy Macadamia a smakują podobnie do brazylijskich. Wykorzystuje się do własnej roboty past i przypraw (bumbu), które stanowią składniki curry i marynat.


2. Kapulaga (Kardamon)

– Kardamon to przyprawa z rodziny imbirowatych. Nasiona można spotkać w całości albo w postaci proszku.


3. Cabai, Cabe (Chilli)

– Najostrzejsze są najmniejsze, czerwone papryczki chilli znane pod nazwą Cabe Rawit. Większe czerwone chilli są mniej ostre a zielone najbardziej łagodne. Jeśli chcesz, aby potrawa zachowała aromat, ale nie lubisz ostrego jedzenia, proponuję wybierać duże, czerwone chilli i usuwać pestki.


4. Sawi Putih (Kapusta Pekińska)

– Jest chrupiąca i ma delikatny smak. Najczęściej używa się ją do potraw smażonych (np. nasi/mie goreng) oraz wszelkiego rodzaju zup i duszonych warzyw (np. cap cai).


5. Santan (Śmietanka Kokosowa)

– Otrzymuje się ją po zebraniu z powierzchni mleka kokosowego, odstawionego do ostygnięcia. Śmietanka kokosowa to bardzo popularny składnik kuchni indonezyjskiej. Jest bardzo tłusta i intensywna w smaku – używać z umiarem 🙂


6. Santan (Mleczko Kokosowe)

– W Indonezji Mleczko Kokosowe i Śmietanka Kokosowa znane są pod tą samą nazwą, jednak nie można ich ze sobą mylić. Mleczko Kokosowe jest dużo lżejsze i uzyskuje się je ze zmielonego miąższu kokosa, które zalewa się wodą i gotuje.


7. Ketumbar (Kolendra)

– W Kuchni Indonezyjskiej używa się jedynie nasion, które można kupić w całości lub pod postacią proszku. Liście i korzeń nie są popularnym składnikiem.


8. Terong (Bakłażan)

– To bardzo popularny i podobnie jak Kapusta Pekińska, łatwo dostępny w Polsce składnik kuchni indonezyjskiej. Przyżądzany głównie w postaci smażonej, np. Terong Balado.


9. Jahe (Imbir)

– Najlepiej w świeżej postaci, jeśli nie mamy wyjścia można również użyć imbiru w proszku. Do rodziny imbirowców należą również popularne w indonezji: Jahe Obor (torch ginger – Etlingera wyniosła ) i Galangal, które nadają daniu bardzo podobny smak jak w przypadku użycia tradycyjnego imbiru.


10. Serai (Trawa Cytrynowa)

– Najwięcej aromatu i smaku zawiera bulwa. Najczęściej dodaje się ją podczas gotowania, usuwając przed podaniem. Używana w wielu daniach, a także napojach – idealna do herbaty.


11. Sambal Ulek, Sambal Oelek (Pasta chilli)

– Ostra pasta chilli robiona z blendowanych papryczek chilli i soli. Często dodawany jest również cukier lub ocet. Przepis wkrótce na blogu! 🙂


12. Terasi (Pasta Krewetkowa)

– Niezwykle gryząca w zapachu (dla niektórych śmierdząca nie do wytrzymania :D), słona pasta, którą przyrządza się z suszonych na słońcu, zmielonych i sfermentowanych krewetek. Dostępna w postaci bloczków lub w słoiku. Również używać z umiarem 😉


13. Kecap Manis (Sos Sojowy)

– Gęsty, słodki aromatyczny sos sojowy. Jeśli nie macie go pod ręką, możecie wypróbować opcję z gęstym, tradycyjnym sosem sojowym, doprawionym w zależności od ilości brązowym cukrem.


14. Kunyit (Kurkuma)

– Wspaniały składnik kuchni indonezyjskiej o wielu wartościach odżywczych. Nadaje potrawie żółty kolor. Składnik jamu kunyit asam, prastarej indonezyjskiej sztuki przyrządzania naturalnych mikstur o właściwościach uzdrawiających.


15. Daun Bawang (Szczypiorek z cebulką)

– Popularny w daniach smażonych i gotowanych, np. Perkedel Jagung


16. Bawang Putih (Czosnek)

– Dodawany praktycznie do każdego dania (oprócz deserów :)). Jeden z najbardziej popularnych składników kuchni indonezyjskiej.


Jeśli masz jakieś pytania, pisz śmiało w komentarzach!

628 views0 comments

Comments


bottom of page